Kuidas kujundada elutuba, et see oleks soovitud skandinaavia stiilis?

Skandinaavia stiil on üks enim armastatud ja tuntud stiil üle maailma tänu kujundamise põhimõttele, mis seisneb ülimas lihtsuses.

Millest alustada?
Alusta ruumi värvitoonist. Skandinaaviapärane interjöör on alati hele. Domineerivaks tooniks tavaliselt valge. Sobivad ka kõik valge varjundid, murtud valged ning pehmed pastelsed pooltoonid loodusest ning erinevad hallid varjundid ja kahvatu sinine.

Kui värvitoon paigas, vali põrandakate. Põrandakatteks sobivad heledas toonis põrandad. Eriti sobivad heledad täispuitpõrandad ja valgeks värvitud täispuitpõrandad. Kui põrand ja seinad valmis, tuleb juba keerulisem- sisekujundus.

Skandinaavia stiilis sisekujundus on lihtne ja elegantne. Domineerib puhtus ja ilu ning lihtsad, kuid selgejoonelised sisustuselemendid.

Skandinaavia stiil sisaldab väga palju ka puitmaterjali,  nii interjööri kui ka mööbli osas, mis aitab ruumi lisada sooja ja hubast ilmet. Enamik skandinaavia stiili põhjamaised disaintooted on suures osas Taanlaste kätetöö, kelle loomingust on võlutud suuremas osas Taani, Rootsi, Soome, Norra ja Eesti.

Mööbliesemed on lihtsad, funktsionaalsed, ilma dekoratsioonideta. Palju kasutatakse ka 1950-60ndatest aastatest pärit põhjamaist disainmööblit. Element, mida leiab igast skandinaavia kodust, on raamitud seinapildid või mõtteterad. Samuti võid fotodena kasutada põhjamaist loodust. Seinale võid panna näiteks pildid põhjapõdrast või mõnest muust põhjamaisest loomast. Just sellega annad erilise mõju skandinaavia interjööri loomiseks oma kodus. Seinapinda saad muuta veel atraktiivsemaks ja huvitavamaks, kasutades traditsioonilisi objekte ja elemente, mis pärinevad näiteks Norra kultuurist. Tekstiilid skandinaavia interjööris on puuvillasest või linasest kangast (hall, must, roheline) nii ühevärviliselt kui ka rahvuslike mustriliste motiividega, mida kantud üle ka vaibale. Skandinaavia stiilis interjöörist ei puudu kunagi ka kootud või heegeldatud villased pleedid.

Kuna pimedat aega on Skandinaaviamaades palju, siis valgustus ja päikesevalgus on interjööri kujundamisel väga olulised. Valgusküllane ja hele ruum muudab ka kõige pimedamad põhjamaised päevad heledamaks. Valgustuses kasuta pigem mitut valgusallikat kui ühte ja ainsat. Paigalda valgusteid igale poole  nii seinale, põrandale, lakke kui laudadele. Valgusteid kasutatakse mitte ainult valgusallikana, vaid ka dekoratiivelementidena. Hästi sobivad sealjuures valgusketid. Millised kardinad valida? Kardinad hoia minimalistlikud või ära kata neid kardinatega üldse. Kui valid kardinad, vali heledad ja kardinate kangas kerge.
Tekst/kujundus: Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta
Fotod: Erakogu

 

Head teemad lugemiseks

Enim loetud artiklid

"Soovid meie ajakirjas reklaami, siis kirjuta toimetusele"

scandinavianhomeajakiri@gmail.com

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist ELUTUBA

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Kirjuta meie toimetusele

Ajakiri ScandinavianHOME alustas tegevust aastal 2015.