Armas maakodu Põlvamaal

Ojamäe talu Põlvamaal

Ilusal nädalavahetusel asusime teele Põlvamaale, kus meid ootas ees armas maakodu, täis kodusoojust ja põnevaid detaile sisekujundusest. Teada oli, et pererahvas armastab väga kasutada sisekujunduses  vana ja uut kokku sobitades. Veel oli meile teada, et paljud esemed on oma kätega restaureeritud ja päritud oma esivanematelt, mida uhkusega ka meile lubati näidata.

Mõni koht hoiab oma elanikke rohkem kui teine.

Nii on ka selle maakodu omanikega, kellest ühe esivanemate juured, siin on alguse saanud. Kindlasti ka see on üks põhjus, miks maakodu armastatakse ja seda hoitakse. Tasapisi on kõrges vanuses majaomanikud oma kätega aegamööda maja ümbruses ja majas sees toimetanud, et jõuda valmimiseni, millega ka ise rahul saadaks olla. Ehitusega pole aga samas, minema pühitud esivanematelt päritud ajalugu, mida nüüd uhkusega ka teistele saab edasi rääkida. Igal detailil on oma mõte ja sõnum, kohalik perekonnalugu. Kohalikud materjalid ja esivanematelt päritud esemed, muudavad lihtsa elamu soojalt koduseks.

Järgnevalt juba kaunis õueala, kus pidupäevadel lehvimas uhke lipp peremehe meisterdatud lipuvardas. Esimene hoone, mis meid tervitas oli ilus sepikoda ja saun. Väravast väljaspool vana heinaküün aastast 1940, mis nüüd kasutusel puidutöökojana. Kus peremees saab vahest aja maha võtta ja nautida peenema restaureerimistöö tegemist. 

Vanas heinaküünis valmivad nüüd peenemad restaureeimistööd.

Algsel heinaküünil polnud ees aknaid, samas olid nii küüni ees kui küüni taga kaks suurt ust rehepeksu masina jaoks. Kakskümmend aastat tagasi pandud ette aknad ja tõstetud küün ülesse, kuna alumine osa oli liiga mädanenud. Küün aga oli muidu pool meetrit veel kõrgem. Puiduosa lõigati lühemaks ja tehti kivist vundament. Küüni ehk nüüdsest puidutöökoja ette jäetud ainult üks suur uks, kus vanad ajaloolise ja hingelise väärtusega hinged väärtuslikult edasi kasutuses saavad olla. Eterniitkatuse all peidus originaal laastkatus.

Toas jäi silma oma kätega restaureeritud vana Eestiaegne diivan. Diivanile õmmeldud käsitsi detailid. Lisaks korrastatud vanad pildiraamid, mis olnud selles peres juba põlvest-põlve. Et, aga sellise tööga hakkama saada on kindlasti vaja kogemust ja vajalikke tööriistasid. Paremal foto kohta: Peremehe oma kätega restaureeitud Eestiaegne diivan.

Järgnevas, toas sees olles jäi silma puhastatud palksein. Peremees andis nõu, kuidas oli just sellise efekti saavutanud, nagu pildil näha on. Vajalikud vahendid: * terasest hari * Pinotex Impra immutamiseks * Pinotex Interior värvimiseks Kõigepealt puhasta palk harjast terasega, kui peaks olema mõni parandust vajav oksakoht, paranda väikeste puiduosadega ja alles siis immuta Pinotex Impra-ga. Seejärel tuleks värvida Pinotex värviga 2-3 kihti, soovitud värvitooni saamiseks. Hetkel pildil oleval palgil kasutatud pähkli pinotexi. Kaunis puhastatud palksein lisab eluruumi soojust ja hubasust.

Tekst/kujundus: Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta
Fotod: Scandinavian HOME

Head teemad lugemiseks

Enim loetud artiklid

"Soovid meie ajakirjas reklaami, siis kirjuta toimetusele"

scandinavianhomeajakiri@gmail.com

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist MAAKODU

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Kirjuta meie toimetusele

Ajakiri ScandinavianHOME alustas tegevust aastal 2015.