Eesti disain- Ellu sallid

Millal sai alguse ettevõtte Ellu sallid?

"Ellu sallid said alguse üheksa aastat tagasi. Kõik sai alguse I Eesti meeste tantsupeolt. Istusin tribüünil ja nautisin oma väikese poja esinemist. Vaadates tantsijaid ning pealtvaatajaid märkasin, et meie kaunid rahvariided olid kaetud küll värviliste jopedega, kirjude fliistekkidega, aga mitte rõivastega, mis oleks seotud Eesti traditsiooniliste rahvariietega.

Olles ise pea kümme aastat rahvatantsuga tegelenud, siis teadsin, et rahvariiete piduülikonna juurde kuulusid sõbad. Edasine on justkui film, kus kõik sündis põnevalt ja kiirelt. Sukeldusin mustriilusse ning meie esiemade loomingusse. Sõbadega käib kaasas ka tooteleht, mis jutustab iga sõba mustri saamis- ja ajalugu. See on minu viis hoida elus ning au sees meie esiemade käsitööpärandit ja anda edasi Eesti kultuurilugu."

 

Teie tooted on seotud Eesti erinevate piirkondade rahvuslike käsitöömustritega, kust sai alguse selline idee?

"Kuna meie rahvariided on jaotatud nelja rühma - Lõuna-Eesti, Põhja-Eesti, Lääne-Eesti ja Lääne-Eesti saared, siis vastavalt sellele on Ellu sallide looming algmaterjali leidnud. Kõikidel nendel piirkondadel on omad eripärad nii mustris, toonides, kui ka keeles (sõuke, sõba, sall, üleviskerätt jne). Igas kandis on sõbadel olnud ka erinevad kasutusviisid. Mõnel pool kanti sõba pühade aegu, mõnel pool vaid pulmas. Kogu selle taustainfo panen ma alati tootelehele kirja, andes inimestele nii meil kui mujal põneva ülevaate Eesti rahvariiete ajaloost."

Kas Teil on nende piirkondade ja mustritega kuidagi isiklik seos?

"Minu enda juured on pärit Hiiumaalt. Hiiumaalt pärit ainesega olen ma loonud kaks erinevat sõba. Esimene valmis koostöös hiidlasest moedisaineriga Magnus Lõppega. Teine sõba on valmistatud Hiiumaa meremeeste auks. Viimane idee sai alguse Hiiumaa kirjaniku Herman Sergo auks korraldatud mälestusõhtust. Korraldajad võtsid minuga ühendust ja panid seemne idanema.

Taolised ettepanekud on minu jaoks alati väga põnevad. On need siis olnud seotud tantsugrupi, laulukoori, muuseumi, ministeeriumi, avaliku sektori või hotelliga. Erilisem side on ka Lihula rahvariietega. Selle kandi lopsakate tikandite ilu on kindlasti olnud üheks müksuks, mis on mind viinud Eesti  rahvariiete armsasse ja suursugusesse maailma."
Kui palju tooteid ostetakse välismaale?

"Ellu sallid on jõudnud paljudesse erinevatesse riikidesse. Küll läbi selle, et sõbasid on kingitud Eesti riiki väisavatele väliskülalistele või ostetud kaasa  meeneteks kodustele. Kindlasti on e-pood koht, kus kohast tehakse tellimusi üle maailma. Toimetame kahe kaubamärgi alt.

Üks osa välismaale minevatest sallidest on valmistatud Ellu sallide nime alt. Aga nimetuse taga – Ellu, peituvad tooted, mida koome peamiselt ainult välismaale, kasutades iga maa rahvamustreid. Siinjuures meenub põnev koostöö soome disaineriga, kellega koostööst sündisid erinevad sallid ja tekid Soomest pärit mustritega."

Millises seisus on Teie arvates Eesti disain, kas Eesti inimene eelistab eestimaist?

"Eesti disain on isikupärane, põnev, mitmekülgne, olles samas nii kaasaegne kui ka põimudes kokku mineviku ja olevikuga. Eesti inimene väga armastab eestimaist. Üheksa aastaga olen seda tugevalt ja emotsionaalselt kogenud.

Rõõm on näha, kui paljud kliendid ikka ja jälle ning juba aastaid Ellu sallide näol Eesti disaini hea meelega kannavad. Siinjuures tean, et osad inimesed lausa kollektsioneerivad Eesti disaini. Ka minul on kliente,  sõpruskondi, peresid, kes soetavad endale iga uue Ellu salli".

Kust saab teie tooteid endale soetada?

"Ellu salle saab soetada nii Ellu sallide e-poest, kui ka läbi edasimüüjate üle Eesti. Kõige parema ülevaate saab müügikohtades Ellu sallide kodulehelt www.ellusallid.ee"

Tekst/kujundus: ellusallid.ee | Scandinavian HOME | S.Heinmets, J.Gotta

Head teemad lugemiseks

Enim loetud artiklid

"Soovid meie ajakirjas reklaami, siis kirjuta toimetusele"

scandinavianhomeajakiri@gmail.com

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist MAAKODU

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Kirjuta meie toimetusele

Ajakiri ScandinavianHOME alustas tegevust aastal 2015.