Miks juuksed murduvad ja on kuivad?

Põhjuseid, miks juuksed murduvad, on haprad ja kuivad, võib olla mitu.

Üheks   peamiseks     põhjuseks   on see, et juustest  kaob selle peamine ehitusmaterjal,   keratiinproteiin   ja juustele elastsust andvad niisutavad osakesed. Millised  on  inimese   juuksed, miks neist proteiin või niiskus kaob, kirjutame lähemalt järgnevas loos.

Blondidel on keskmiselt  140 000 juuksekarva, brünettidel 110 000 ja punapeadel  vaid  90 000.   Inimese juuksekarv koosneb 3 kihist, medullast  ehk  tuumast, suurimast kihist cortexist, mis  annab juukse-karvale tugevuse ning cuticle’ist ehk juukse väliskihist, mis kaitseb juukseid  väliste  kahjustuste eest, annab juustele sileduse ja elastsuse.

Inimese terved juuksed sisaldavad 80-85% keratiinproteiini, mis moodustavad   pika  keti 1 9   erinevast  aminohappest,  10-15% niiskust ja 5%  vitamiine, lipiide  ja  pigmente. Aminohapped on lühikese ahelaga peptiidid ning kui  peptiidid kokku liita, saame polüpetiidid, mis moodustavad juuksekarvas ühtse tugeva köie, et hoida  juukseid  tugevatena.

Inimese  juukses  on  19 erinevat aminohapet. Aminohapped  on   ühendatud   peptiidisildadega. Kui  need  sillad murduvad,  kaovad  juuksest  neid   tugevdavad ained, mis tähendab, et juuksed murduvad kiiremini, on haprad ja kuivad. Juuste  murdumist,  kuivust ja  haprust  mõjutavad keskkonnast tingitud    tegurid, nagu  külm   või  kuum õhk, päike    ja  samuti juuste kuumtöötlemine sirgendajate ning lokitangidega. Kahjuks rikub kõige  enam meie juukseid aga keemiline töötle-mine,  värvimine,  keemiline   lokitamine,  sirgendamine.    Kõige selle  tulemusena    kaovad  juustest  aminohapped  ja   proteiin. Juuksed   hakkavad katkema,  nende  pealispind muutub kahu-seks, juuksed  näivad  elutud  ning ei  taha alluda meie soovitud viimistlusele.

Loomu  poolest  on  kuivemad   ka lokkis   juuksed, sest   lokkis juuste struktuur   on   ebaühtlane      ning habras,  muutes   nad enam vastuvõtlikuks kahjustustele ja põhjus-tades   nende   murdumist.  Lokkis juukse muudab omapäraseks selle karvanääpsu     eriline   kuju,     mis raskendab peanahast  erituva rasu ühtlast  jaotumist juustele.  See on ühtlasi   ka   põhjus,  miks      lokkis juuksed on sageli kuivad ja kahused. Samuti    imavad     lokkis   juuksed endasse   enam niiskust ja muutuvad seetõttu   sageli    vormituks ja kahuseks. Seda  tingib kindlasti ka ebasobivate    viimistlusvahendite kasutamine. Et lokkis juuksele anda tagasi elastsus, tuleks just kasutada tooteid, mis    annavad       juustele lisaniisutust.

Selleks, et  juuksed  püsiksid  pikalt kaunid, tuleb    kasutada        õigeid juuksehooldus- ja            viimistlus-vahendeid. Õiged on need hooldus- ja viimistlusvahendid,  mis sobivad sinu  juuste    struktuuri   ja  hetke-olukorraga. Oluline   on      toodete valikul  meeles pidada, et vastavalt juuste    olukorrale   peame  valima hooldusvahendid (šampooni, maski, palsami)  ning  vastavalt    soovitud viimistlustulemusele valime viimistlustooted. Kui sinu  juuksed tunduvad kahused, takused ja raskesti kammitavad, on  neis   tõenäoliselt vajaka niisutavaid komponente.

Niisutavad hooldustooted annavad juustele tagasi elastsuse ning juuste väljanägemine muutub läikivaks ja paraneb nende viimistlemise tule-mus. Kui   sinu   juuksed    on ludus, haprad, kipuvad   peadligi hoidma, tunduvad märjana liigselt venivad,vajavad    nad   tõenäoliselt    enam tugevust andvaid    proteiinirikkaid hooldustooteid. Kõige rohkem sisaldavad nii proteiine kui ka niisutavaid toimeaineid    maskid   ja palsamid. Kasuta palsamit igal pesukorral, et toita ja    taastada   juukseid. Maske võiks teha sõltuvalt juuste olukorrast vähemalt kord nädalas.

Paljud       juuksehooldusbrändid pakuvad   proteiini     sisaldavaid hooldustooteid,   kuid oluline on vaadata   toote  etiketilt, kui suur on toote toimeainete molekulide suurus.   Näiteks   tooted,   milles molekulaarsuurus   on    150mW, suudavad  tungida   juuste sügavamatesse kihtidesse (cortexisse) ning toimivad seetõttu paremini.
Suuremad molekulid mõjutavad juukse pealispinda, kus moodus-tavad   kaitsekilbi   ja  lukustavad juustesse  niisutavad    osakesed. Enne juuste kuumtöötlust tuleks alati   kasutada ka kuumakaitset, see   säilitab   juuste kauni välja-nägemise.
 
 
Tekst: Kersti Raud (salon+)
Teksti foto: salon+

Head teemad lugemiseks

Enim loetud artiklid

"Soovid meie ajakirjas reklaami, siis kirjuta toimetusele"

scandinavianhomeajakiri@gmail.com

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist ILUNURK

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Kirjuta meie toimetusele

Ajakiri ScandinavianHOME alustas tegevust aastal 2015.