Efektne veesilm

Efektne veesilm

Image
Vesi püüab alati pilku, selle hääl mõjub rahustavalt ning õigesti valitud veesilm täiendab oluliselt aia kompositsioonilist- ja puhkeväärtust.


Igale krundile ei jätku mere- või järvevaadet või vulisevat jõge. Siiski on paljudel aiaomanikel sisimas soov veepinna peegeldusi või vee tekitatud helisid oma aias tajuda. Vesi püüab alati pilku, selle hääl mõjub rahustavalt ning õigesti valitud veesilm täiendab oluliselt aia kompositsioonilist- ja puhkeväärtust.

Vett saab kujunduselemendina kasutada mitmel moel, praktiliselt või sümboolse tähendusena, sileda veepeeglina, voolava ojakesena või purskkaevuga basseinina. Vee sulin aitab summutada ka muud müra, mis võib krundist väljastpoolt kosta.
Nagu iga suurema kaevetöö eel, tuleb ka siinkohal enne tublisti mõelda, mida ja kuidas täpsemalt kavandada. Veekogu peab kujunduslikult ja suuruselt aiaruumi ning hoonestusega sobituma. Seda saab kõige paremini paika panna krundi plaani vaadates. Väikese hoone ja krundi puhul on arusaadav, kui veekogu mõõtmetega tagasi hoida, kuid suurel krundil tasub just jälgida, et veekogu ei jääks hoone kõrval väikse lombina mõjuma. Tänasel päeval on võimalik aeda tehisveekogu rajada mitmel viisil, näiteks valubetooni või valmis plast-basseini kasutades. Hoone arhitektuuriga sobiva vee-elemendi paigutab aeda kõige paremini arhitekt või maastikuarhitekt. Hea kunstilise silmaga isetegija  saab rajada madala veesilma koduaeda spetsiaalse kile abil, mis paigaldatakse kaevatud auku liivapadjale.
Image
RUBRIIK ILUSAD JA KAUNID AIAD
Tiigikese asukoht tuleks valida selle järgi, kus see kõige paremini eksponeeritud oleks, näiteks istumiskoha läheduses või nii, et sellest läheb mööda  teerada.

Vältida tuleks suurte puude ja põõsaste vahetut lähedust, sest langevad lehed ja närtsinud õied risustavad tiigivee üsna kiiresti. Koos asukohavalikuga tuleks juba eos valmis mõelda, kas on kavandatud ka purskkaev või veealused valgustid – sellisel juhul on oluline elektrivarustus. Tiigi maksimaalne sügavus võiks piirduda ühe meetriga. Tavaliselt rajatakse põhi astmelisena, kõige sügavamasse punkti paigaldatakse vee ringkäiku tagav pump. Veeringlus on tiigis vee h